تحلیل آماری پایان نامه| پشتیبانی صد در صد| رفع اشکالات دانشجو
بارگزار

09903636079

info[at]bankedanesh.ir

تحلیل آماری پایان نامه| پشتیبانی صد در صد| رفع اشکالات دانشجو

خانه > spss
۵
(۲)

 

تحلیل آماری با نرم افزار SPSS

پایان نامه مدیریت ارشد

امروزه تحلیل آماری به عنوان یکی از پرکاربردترین حوزه ها در اکثر رشته های دانشگاهی شناخته می شود. بسیاری از دانشجویان برای تحلیل داده های خود نیاز به استفاده از ابزار تحلیل آماری خواهند داشت. تیم آماری سایت بانک دانش، با تکیه بر دانش و تجربه چندین ساله در حوزه مشاوره و تحلیل آماری، آموزش نرم افزارهای آماری و ترجمه تخصصی متون دانشگاهی آمادگی پذیرش و انجام پروژه های تحلیل آماری شما با بالاترین کیفیت می باشد. قصد داریم مشکلات اصلی دانشجویان در بخش تحلیل آماری پایان نامه و مقاله را بررسی کنیم و همچنین رایج ترین دغدغه های موجود در این حوزه را با هم مرور خواهیم کرد. شاید شما نیز به عنوان یک دانشجو بین انجام دادن پایان نامه و واگذار کردن آن به یک موسسه معتبر مردد هستید و یا این که نمی دانید باید به کجا مراجعه کنید. این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

وضعیت آموزش آمار در ایران

رشته آمار یکی از پرکاربردترین رشته ها در سال های اخیر بوده و ابزارهای آماری که برای تحلیل آماری پایان نامه و مقاله به کار برده می شوند، نقطه اشتراک میان چندین رشته هستند. به عنوان مثال، رشته های روانشناسی، مدیریت، حسابداری، اقتصاد، مهندسی صنایع، مهندسی برق، ریاضی، علوم اجتماعی و … همگی از جمله رشته هایی هستند که نیاز به استفاده از تحلیل آماری برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود دارند. اما متاسفانه، بسیاری از دانشجویان به دلایل مختلف نمی توانند تحلیل آماری را به درستی انجام دهند. یکی از این دلایل آموزش غیراستاندارد است، یعنی اساتید و مدرسان در رشته های مختلف نمی توانند مفاهیم آماری را به خوبی به دانشجویان خود منتقل کنند. دلیل دیگر، عدم تخصیص واحدهای درسی توسط سیستم آموزشی است. زمانی که دانشجو در آمار را به عنوان یک درس ۱ واحدی در دانشگاه می گذراند نباید انتظار زیادی از خود داشته باشد. در مجموع، آموزش آمار هنوز در کشور ما به نقطه ای که باید، نرسیده و بسیاری از دانشجویان نمی توانند از ابزارهای آماری به درستی استفاده کنند.

نرم افزارهای تحلیل آماری

یکی از دیگر از دلایلی که دانشجویان قادر به انجام دادن بخش تحلیل آماری نیستند این است که مهارت کار با نرم افزارهای آماری رایج مانند SPSS، R، Minitab و … را ندارند. تیم آماری بانک دانش یکی از تخصصی ترین و قدرتمندترین تیم های آماری در کشور است. بنابراین، اگر تردید دارید که کدام نرم افزار آماری برای کار شما مناسب است، با ما تماس بگیرید تا با در نظر گرفتن رشته، گرایش، نوع تحلیل آماری، زمان مورد نیاز برای انجام کار و بودجه ای که برای کار خود در نظر گرفته اید، بهترین نرم افزار آماری را به شما معرفی کنیم.

تیم پژوهشی بانک دانش آماده ارائه کلیه خدمات تحلیل آماری پایان نامه و مقالات دانشجویی با بهترین کیفیت و پشتیبانی صد در صد می باشد.

 

 

پشتیبانی و رفع اشکال در تحلیل آماری

پروپوزال روانشناسی کارشناسی

یکی از چالش های اصلی پیش روی دانشجویان در استفاده از ابزارهای تحلیل آماری، عدم دریافت پشتیبانی می باشد. با توجه به این که علم آمار نیاز به تحلیل دارد، دانشجو نباید تنها به خروجی نرم افزار اکتفا کند و باید قادر به پاسخ دادن سوالات احتمالی در ارتباط با نتایج باشد. بسیاری از دانشجویان برای انجام تحلیل آماری پایان نامه و مقاله خود به موسساتی مراجعه می کنند، این موسسات نتایج کلی را به آن ها تحویل می دهند اما زمانی که دانشجو با سوال یا چالشی در ارتباط با نتایج مربوطه مواجه می شود، متاسفانه این موسسات پاسخگو نیستند و ادعا می کنند که «ما کار شما را انجام داده ایم و بیش از این نسبت به شما متعهد نیستیم».

زمانی که شما پروژه تحلیل آماری خود را در سایت بانک دانش آپلود می کنید، تیم پشتیبانی با شما تماس خواهد گرفت و با توجه به زمان و بودجه ای که دارید، بهترین راهکار را برای انجام پروژه برای شما انتخاب کرده و یک فایل صوتی از سوی پژوهشگر در مورد نحوه انجام کار و روند تحلیل پایان نامه یا مقاله شما نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اما بعد از انجام و تحویل پروژه ارتباط شما با بانک دانش قطع نخواهد شد بلکه شما می توانید در هر جایی از نتایج و یا نحوه انجام تحلیل آماری سوال یا ابهامی داشتید، به صورت مستقیم از پژوهشگر به صورت آنلاین بپرسید تا برای ارائه کار خود آمادگی کامل داشته باشید. چنانچه بعد از تحویل پروژه احساس می کنید که جایی از کار مشکل دارد یا به هر دلیل ناقص انجام شده است، می توانید بلافاصله با پژوهشگر تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن ایراد مورد نظر را برای شما برطرف کند. بنابراین بانک دانش کیفیت را برای شما تضمین کرده است. با توجه به این که پشتیبانی با کیفیت و آنلاین یکی از سیاست های اصلی سایت بانک دانش است، پیشنهاد می کنیم که همین امروز با ما تماس بگیرید و پروژه خود را به ما بسپارید.

انواع آزمون های آماری

در هر مطالعه آماری شما به عنوان یک پژوهشگر احتمالاً نیاز دارید که از یک یا چند آزمون آماری برای تایید فرضیات خود استفاده کنید. مبنای آزمون فرض آماری همان فرضیه آماری (Statistical Hypothesis) است که متشکل از یک فرض صفر (Null Hypothesis) که آن را با  نمایش می دهیم و یک فرضیه مقابل (Alternative Hypothesis) که آن را با  نمایش می دهیم می باشد. در ادامه یک فهرست کامل از آزمون های آماری رایج در مطالعات علمی را به شما معرفی می کنیم.

۱- آزمون تی-تست تک نمونه ای

اگر قصد دارید آزمون کنید که آیا میانگین یک نمونه آماری را که تقریباً دارای توزیع نرمال است با یک مقدار مشخص (از پیش تعیین شده) برابر است یا خیر، باید از آزمون تی-تست تک نمونه ای (One Sample t-test) استفاده کنید. فرض کنید میانگین نمونه مورد نظر را با نماد  نمایش می دهیم. فرض صفر و فرض مقابل به صورت زیر تعریف می شوند.

فرض صفر: میانگین نمونه برابر با مقدار مورد نظر است.

فرض مقابل: میانگین نمونه با مقدار مورد نظر اختلاف معنادار دارد (برابر نیست).

این آزمون را می توانید در همه نرم افزارهای آماری انجام دهید. اگر مقدار p-value در این آزمون کمتر از سطح اطمینان (که معمولاً ۰۵/۰ در نظر گرفته می شود) باشد، آنگاه فرض صفر را رد کرده و فرض مقابل را می پذیریم.

۲- آزمون میانه تک نمونه ای

همانند مورد قبلی، اگر بخواهید آزمون کنید که آیا میانه نمونه شما برابر با یک مقدار فرضی (از پیش تعیین شده) است یا خیر، از باید از آزمون میانه تک نمونه ای (One Sample median test) استفاده کنید. تحلیل و تفسیر و فرضیات این آزمون نیز دقیقاً مانند آزمون تی-تست تک نمونه ای می باشد.

۳- آزمون دو جمله ای

این آزمون، برابری نسبت موفقیت ها (برای متغیرهای دو حالتی مانند جنسیت) را با یک مقدار فرضی آزمون می کند. برای مثال، زمانی که می خواهید آزمون کنید که آیا نسبت افراد مونث در یک نمونه برابر با یک مقدار مشخص است یا خیر، می توانید از آزمون دو جمله ای (Binomial test) استفاده کنید. تحلیل این آزمون نیز همانند دو آزمون قبل می باشد.

 ۴- آزمون نیکویی برازش کای-دو

در آزمون نیکویی برازش کای-دو (Chi-Squared goodness-of-fit test) این امکان را برای شما فراهم کرده است تا آزمون کنید که نسبت های مشاهده شده برای متغیرهای رسته ای (مانند جنسیت) با نسبت فرضی شما برابر است یا خیر. به عنوان مثال، ما حدس می زنیم که دانشگاه متشکل از ۱۰ درصد رشته ریاضی، ۱۰ درصد رشته هنر، ۱۰ درصد علوم مهندسی و ۷۰ درصد دیگر رشته ها است. اگر بخواهیم آزمون کنیم که نسبت های مورد نظر در نمونه ما با نسبت های فرضی که عنوان کردیم برابر است یا اختلاف معنادار دارد، باید از آزمون نیکویی برازش کای-دو استفاده کنیم.

۵- آزمون تی-تست دو نمونه ای (مستقل)

زمانی که قصد مقایسه میانگین دو نمونه (هر دو دارای توزیع تقریبی نرمال) که دو نمونه از هم مستقل هستند را داشته باشیم، از آزمون تی-تست دو نمونه ای مستقل (Independent two sample t-test) استفاده می کنیم. اگر مقدار p-value کمتر از مقدار سطح اطمینان باشد، فرض صفر را رد می کنیم. این آزمون یکی از پرکاربردترین آزمون های آماری می باشد.

۶- آزمون ویتنی- من-ویلکاکسون

آزمون قبلی یعنی آزمون تی-تست دو نمونه ای مستقل زمانی به کار می رود که داده ها دارای توزیع مشخص (نرمال) باشند، حال اگر داده های شما از توزیع مشخصی پیروی نمی کنند، باید برای مقایسه میانگین دو نمونه مستقل به جای تی-تست از آزمون ویتنی- من-ویلکاکسون (Wilcoxon-Mann-Whitney test) استفاده کنید. این آزمون یک آزمون ناپارامتری می باشد و تفسیر آن نیز مشابه آزمون تی-تست دو نمونه ای (مستقل) می باشد.

۷- آزمون کای-دو

اگر می خواهید بررسی کنید که آیا رابطه معناداری بین دو متغیر رسته ای (مانند جنسیت و ملیت) وجود دارد یا خیر، باید از آزمون کای-دو (Chi-Squared test) استفاده کنید. این آزمون در همه نرم افزارهای آماری قابل انجام می باشد و تحلیل آن نیز با استفاده از آماره p-value انجام می شود. پیش فرض این آزمون این است که فراوانی مورد انتظار هر یک از سلول های مربوط به داده های شما ۵ یا بیش از ۵ است. اگر مقدار p-value کمتر از سطح اطمینان باشد، فرضیه صفر (ارتباط معناداری میان دو متغیر وجود دارد) رد خواهد شد. در این آزمون نیازی نیست که تعداد سطوح متغیرها برابر باشد.

۸- آزمون دقیق فیشر

زمانی که فراوانی مورد انتظار هر یک از سلول های مربوط به داده های شما ۵ و یا کمتر از ۵ باشد، دیگر نمی توانید از آزمون کای-دو برای بررسی رابطه میان دو متغیر رسته ای استفاده کنید. در این جا باید از آزمون دقیق فیشر (Fisher’s Exact test) استفاده کنید زیرا نیازی به فرضیه قبلی ندارد.

۹- آزمون تحلیل واریانس یک-راهه

زمانی که شما یک متغیر مستقل رسته ای (که حداقل دو سطح دارد: مانند جنسیت) و یک متغیر وابسته فاصله ای که دارای توزیع نرمال است در اختیار دارید و می خواهید آزمون کنید که آیا اختلاف معناداری بین میانگین متغیر وابسته (براساس سطوح) با میانگین متغیر مستقل وجود دارد یا خیر، از آزمون تحلیل واریانس یک-راهه (One-Way ANOVA) استفاده می کنید. اگر مقدار p-value کمتر از ۰۵/۰ باشد، یعنی میانگین دو متغیر مورد نظر با هم برابر هستند و اختلاف معناداری ندارند.

۱۰- آزمون کروسکال-والیس

در آزمون آنالیز واریانس یک-راهه فرض بر این بود که متغیر وابسته دارای توزیع نرمال است. اگر فرضیه نرمال بودن برداشته شود و متغیر رسته ای وابسته شما توزیع مشخصی نداشته باشد، به جای آنالیز واریانس باید از آزمون کروسکال-والیس (Kruskal Wallis test) استفاده کنید. این آزمون نسخه ناپارامتری از آزمون آنالیز واریانس یک-راهه می باشد. بنابراین تفسیر نتایج این دو آزمون مشابه هستند.

۱۱- آزمون تی-تست جفتی

اگر بخواهید میانگین دو نمونه (هر دو دارای توزیع تقریبی نرمال) را که به هم وابسته هستند و با هم به نوعی ارتباط دارند (از هم مستقل نیستند) با هم مقایسه کنید باید از آزمون تی-جفتی (Paired t-test) استفاده کنید. به عنوان مثال، شما مدرس دو کلاس هستید و می خواهید میانگین نمرات آن دو کلاس را با هم مقایسه کنید. در این حالت چیزی که این دو کلاس را به هم وابسته و مرتبط می کند، شما به عنوان مدرس هستید. بنابراین در این گونه موارد باید از آزمون جفتی استفاده نمایید.

۱۲- آزمون رتبه-علامت ویلکاکسون

آزمون رتبه علامت ویلکاکسون (Wilcoxon signed-rank test) در واقع نسخه ناپارامتری برای آزمون تی-تست جفتی می باشد. یعنی زمانی که دو نمونه مرتبط و وابسته به هم دارید و توزیع این دو نمونه برای شما مشخص نیست، به منظور مقایسه میانگین آن ها باید از آزمون ناپارامتری رتبه-علامت ویلکاکسون استفاده کنید. این آزمون نیز به راحتی در نرم افزارهای آماری قابل انجام است.

۱۳- آزمون تحلیل واریانس معیارهای مکرر یک راهه

زمانی که شما یک متغیر مستقل رسته ای و یک متغیر وابسته فاصله ای (دارای توزیع نرمال) دارید که این متغیر وابسته حداقل برای هر سوژه ۲ بار تکرار شده است، به منظور مقایسه میانگین این دو متغیر از آزمون تحلیل واریانس معیارهای مکرر یک راهه (One-way repeated measures ANOVA) استفاده می کنید. تفاوت این آزمون با آزمون تی-تست جفتی این است که در این آزمون محدودیتی برای تعداد سطوح متغیر رسته ای وجود ندارد. مجدداً اگر مقدار p-value کمتر از ۰۵/۰ باشد، فرض صفر (برابری میانگین دو متغیر) رد می شود.

۱۴- آزمون فریدمن

زمانی که یک متغیر مستقل رسته ای با دو یا بیش از دو سطح و یک متغیر وابسته (که توزیع مشخصی ندارد) در دست دارید و قصد مقایسه میانگین این دو متغیر را داشته باشید، باید از آزمون ناپارامتری فریدمن (Friedman test) استفاده کنید. فرض صفر در این آزمون این است که توزیع رتبه های مربوط به نمرات مختلف یکسان هستند. تفسیر و قضاوت آماری برای این آزمون نیز به راحتی با استفاده از p-value انجام می شود.

آزمون های آماری که در قالب یک فهرست کامل به شما معرفی کردیم، اصلی ترین و رایج ترین آزمون های آماری هستند که برای رشته های مختلف کاربرد دارند. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، نحوه استفاده صحیح، تفسیر مناسب و کاربرد مناسب این آزمون ها می باشد.

بسیاری از دانشجویان این آزمون ها را می شناسند، اما نمی توانند به درستی از آن ها استفاده کنند. تیم آماری بانک دانش با تکیه بر دانش و تجربه، پذیرای شما می باشد. اگر به دنبال انجام یک کار علمی با سطح کیفیت عالی هستید، با ما تماس بگیرید، مشاوره آماری دریافت کنید و بعد از سنجیدن جوانب امر، پروژه خود را به ما بسپارید. در نظر داشته باشید که بانک دانش به عنوان یک پلتفرم علمی و دانشجویی قدرتمند، تمامی مراحل مربوط به پایان نامه شما از جمله پروپزال نویسی، ترجمه تخصصی متون انگلیسی، کدنویسی و تحلیل داده ها، شبیه سازی و نگارش و نتیجه گیری پایان نامه شما را از صفر تا صد با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت انجام می دهد. بنابراین اگر بودجه و زمان شما محدود است و به دنبال کیفیت هستید، با ما تماس بگیرید.

 

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد امتیازها: ۲

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

Open chat