۰
(۰)

نرم افزار گمز یکی از پرکاربردترین نرم افزارها در رشته اقتصاد می باشد زیرا علم اقتصاد همواره با مسائل مربوط به بهینه سازی درگیر است و از آنجایی که تخصص نرم افزار گمز، حل کردن همین مسائل در حالت های مختلف است، بنابراین این نرم افزار کاربردهای زیادی در این زمینه خواهد داشت. در این مقاله بیشتر در مورد این کاربردها بحث کرده ایم.

بیشتر بخوانید: خروجی گمز به اکسل

همانطور که می دانید، نرم افزار گمز یک ابزار بسیار مفید برای برنامه نویسی ریاضی و مناسب برای حل کردن مسائل بهینه سازی می باشد. کاربردهای نرم افزار گمز باید منحصر به فرد باشند تا این نرم افزار را از دیگر نرم افزارهای مناسب برای حل این گونه مسائل، متمایز کنند. در ادامه به کاربردهای این نرم افزار پرداخته ایم.

کاربردهای نرم افزار گمز

۱- حل کردن مسائل بهینه سازی

شاید اصلی ترین کاربرد نرم افزار گمز حل مسائل بهینه سازی باشد. البته بسیاری از نرم افزارهای قدرتمند دیگر مانند Matlab، AMPL و JuMP وجود دارند که بهینه سازی را به خوبی انجام می دهند، اما می توان گفت با توجه به ابزارهای مفیدی که در درون گمز وجود دارند، این نرم افزار برای حل مسائل بهینه سازی تخصصی تر است.

۲- انجام شبیه سازی پیشرفته

یکی از کاربردهای جالب نرم افزار گمز شبیه سازی کردن است. یکی از پرطرفدارترین روش های شبیه سازی در دنیا روش مونت کارلو نام دارد که نرم افزار گمز آن را به خوبی انجام می دهد. با توجه به این که این روزها در اکثر مقالات و پایان نامه های علمی به یک بخش به نام شبیه سازی نیاز داریم، گمز بسیار کمک کننده خواهد بود.

۳- حل کردن مسائل مکرر

مسائل مکرر همان روش هایی هستند که تکرار در آن ها نقش دارد. از جمله این مسائل می توان به الگوریتم تجزیه سازی سناریو اشاره کرد که علاوه بر نرم افزارهایی مانند پایتون و گوربی، نرم افزار گمز نیز این گونه مسائل را به خوبی حل می کند. یکی دیگر از الگوریتم های مکرر معروف، الگوریتم MCMC است که گمز با سرعت و قدرت بالایی آن را اجرا می کند.

۴- حل کردن مسائل عدد صحیح

مسائل عدد صحیح مسائلی هستند که در درون آن ها از متغیرهای صحیح مقدار استفاده شده است. یکی از کاربردهای اصلی نرم افزار گمز حل کردن مسائل عدد صحیح و کار با متغیرهای صحیح مقدار است. البته شما قیدهایی را نیز باید در این نرم افزار رعایت کنید. برای مثال تعداد متغیرهای صحیح تا سقف ۳۰۰ متغیر در این نرم افزار تعریف شده اند.

در این مقاله تنها به تعدادی از کاربردهای نرم افزار گمز اشاره کردیم. با توجه به پیچیده تر شدن روز افزون مسائل و مدل های ریاضی، محققان به دنبال نرم افزارهای منبع-باز هستند تا بتوانند محدودیت ها را از سر راه خود بردارند و به هدف نهایی خود برسند. نرم افزار گمز نیز یکی از مشهورترین این نرم افزارهاست و از نظر قدرت و سرعت با نرم افزارهایی مانند R، Matlab، Python و … رقابت می کند.

بیشتر بخوانید: خطاهای گمز

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید