۱
(۱)

 

محاسبه حجم نمونه در spss

همواره این امکان برای شما به عنوان یک پژوهشگر وجود ندارد که کل جامعه را مورد مطالعه قرار دهید بنابراین باید نمونه گیری انجام دهید و برای نمونه گیری ابتدا باید حجم نمونه را محاسبه کنید. حال برای محاسبه حجم نمونه می توانید از نرم افزارهای مختلفی استفاده کنید که یکی از قدرتمندترین نرم افزارها در این زمینه SPSS است. حال محاسبه حجم نمونه را در SPSS آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید: حجم نمونه در تحلیل مسیر

با توجه به این که محاسبه حجم نمونه به صورت دستی گاهی مشکل ساز خواهد شد و احتمال اشتباه کردن شما را افزایش می دهد، بهتر است برای این کار از نرم افزار استفاده کنید. نرم افزار SPSS از شرکت IBM استفاده آسان و قدرت بالایی دارد. به همین منظور ما نحوه محاسبه حجم نمونه در SPSS را در چند گام خیلی ساده به شما توضیح می دهیم.

محاسبه حجم نمونه در SPSS

گام ۱) از نوار ابزار بالای صفحه منوی Data را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Select Cases کلیک کنید.

گام ۲) حال بر روی گزینه Random sample of cases کلیک کرده و سپس تیک مربوط به گزینه Filtered را فعال کنید.

گام ۳) در قسمت وسط این پنجره، بر روی گزینه Approximately کلیک کنید.

گام ۴) یک عدد را به عنوان درصد در این جعبه وارد نمایید. برای مثال اگر می خواهید ۵ درصد از جامعه را به عنوان نمونه انتخاب کنید، عدد ۵% را وارد نمایید.

گام ۵) بر روی گزینه Continue کلیک کنید.

گام ۶) در نهایت بر روی OK کلیک کنید.

حال نتیجه ای که برای شما ظاهر می شود یک حجم نمونه را بر مبنای چیزی که می خواهید به شما ارائه کرده است. در اکثر مواقع شما نیاز به استفاده از نرم افزار SPSS برای محاسبه حجم نمونه، نمونه گیری، محاسبه آماره های توصیفی و … دارید بنابراین سعی کنید کار کردن با این نرم افزار را به خوبی بیاموزید تا در مراحل بعدی دچار مشکل نشوید.

در این مقاله، محاسبه حجم نمونه با نرم افزار SPSS را آموختید ولی کار به این جا ختم نمی شود. در مراحل بعدی نیز نیاز به نرم افزار خواهید داشت تا بتوانید محاسبات دیگر را انجام دهید و محاسبه حجم نمونه تنها شروع کار است. بنابراین سعی کنید ابتدا اطلاعات کافی در مورد روش ها و سپس نحوه انجام آن ها در SPSS کسب کنید.

بیشتر بخوانید: حجم نمونه در پژوهش های همبستگی

 

میانگین امتیاز ۱ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید