مبانی نظری مسئولیت پذیری - بانک دانش
بارگزار

09903636079

info[at]bankedanesh.ir

مبانی نظری مسئولیت پذیری - بانک دانش

خانه > مبانی نظری مسئولیت پذیری
۰
(۰)

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

مبانی نظری مسئولیت­ پذیری

در اینجا به شرح مختصری در مورد مسئولیت پذیری می پردازیم:
در فرهنگ سخن، مسئولیت به معنی کاری را عهده‌دارشدن و عواقب و پیامدهای آن را پذیرفتن، پاسخگو بودن، موظف بودن، تعهد به کسی یا چیزی، و در لغت‌نامهی دهخدا به معنی ضمان، تعهد ضمان، مواظبت امری کردن، متعهد کردن، موظف بودن آمده است.

اصل مسئولیت عبارت است از: «افزایش مقاومت فرد در برابر شرایط، تا به جای پیروی از فشارهای بیرونی از الزام‌های درونی تبعیت کند که احساس مسئولیت یا احساس تکلیف نامیده می‌شود».

مسئولیت‌پذیری به معنی متعلق بودن انتخاب‌ها به خودمان و برخورد صادقانه با آزادی است. مسئولیت‌پذیری شامل ملاحظه کردن دیگران و سرزنش نکردن آنان بابت مشکلات شخصی نیز می‌باشد.

احساس مسئولیت یکی از ویژگی‌های شخصیتی، شامل قابلیت پذیرش، پاسخ‌گویی و به عهده‌گرفتن کاری است که از کسی درخواست می‌شود و فرد حق دارد آن را بپذیرد یا نپذیرد.

سروتو (۱۹۸۹) معتقد است مسئولیت‌پذیری تعهد و الزامی درونی برای انجام مطلوب فعالیت‌هایی است که بر عهده فرد گذاشته می‌شود. شعاری نژاد مسئولیت را چنین تعریف کرده است: مسئول و متعهد بودن اعمال و نتایج آن‌ها، وضع مشخص بزرگسال عادی که می‌تواند قوانین، آداب و رسوم مقیاس‌ها را رعایت کند و در صورت عدم رعایت مورد مجازات قرار می‌گیرد. از نظر تعلیم و تربیت اسلامی مسئولیت عبارت است از احساس تعهد جهت اجرای دستورات قوانین، مقررات، پند و اندرزهای دینی و رعایت هنجارهای اجتماعی که با قوانین و مقررات دینی و عقل سلیم هماهنگ است (نقل از یوسفی، ۱۳۹۳).

تیم پزوهشی بانک دانش آمادگی ارائه مبانی نظری مسئولیت پذیری به صورت کامل می باشد. شما دانشجویان عزیز  می­ توانید جهت تهیه فایل کامل مبانی نظری مسئولیت پذیری  با شماره ۰۹۹۰۳۶۳۶۰۷۹ تماس حاصل فرمایید و یا سفارش خود را در سایت ثبت کنید .در اسرع وقت سفارش شما بررسی خواهد شد .

[/av_textblock]

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید

Open chat