۲
(۱)

هر آزمون یا آزمایشی که در زمینه های پژوهشی مختلف صورت می گیرد قطعاً دارای مقداری خطا می باشد. عدم قطعیت یک معیار مناسب برای اطمینان از صحت و دقت و مقدار این خطای مربوط به محاسبات و آزمایش ها بوده که باعث بهبود نتایج و نزدیک تر شدن نتایج به واقعیت خواهد شد. بنابراین عدم قطعیت به طور کلی در همه علوم، یکی از بهترین ابزارها برای بهبود نتایج می باشد.

بیشتر بخوانید: مسیریابی موجودی

پیش از این که عدم قطعیت را تعریف کنیم، باید به این نکته توجه داشت که عدم قطعیت در حوزه های مختلف تعریف شده است و شاید این تعاریف از نظر ساختاری با هم کمی تفاوت داشته باشند، اما در اصل یکی هستند. در این مقاله بیشتر تأکید ما بر روی عدم قطعیت در اندازه گیری و در حوزه های آماری می باشد زیرا کاربرد بیشتری برای پژوهشگران دارد.

عدم قطعیت چیست؟

از دیدگاه علم آمار و روش های اندازه گیری، عدم قطعیت یک پارامتر نامنفی است که میزان پراکنش مقادیر را از یک مقدار معیار نشان می دهد. به عنوان مثال اگر تعدادی داده داشته باشید و معیار مورد نظر شما برای سنجش عدم قطعیت میانگین باشد، اختلاف تک تک داده ها با میانگین نوعی عدم قطعیت محسوب می شود که میانگین مربع خطا، مجموع مربع خطا و … از مشتقات آن است.

فرمول عدم قطعیت چیست؟

 زمانی که شما یک مقدار را با استفاده از داده های خود تخمین می زنید، قطعاً عدم قطعیت نیز در محاسبات وجود خواهد داشت که باعث می شود مقدار به دست آمده کمی با مقدار واقعی اختلاف داشته باشد. فرمول عدم قطعیت در محاسبات و علم اندازه گیری به شکل زیر است:
تفاوت عدم قطعیت و ریسک چیست؟

شاید در اصطلاحات عامیانه این دو واژه را به جای هم به کار ببرید اما واقعیت این است که تفاوت بسیار زیادی از نظر علمی با هم دارند. عدم قطعیت یعنی این که شما برای تصمیم گیری با احتمالات نامعلوم سر و کار دارید اما ریسک به این معناست که برای تصمیم گیری احتمالات معلوم هستند. به عبارت دیگر بر مبنای ریسک شما می توانید با یک احتمال مشخص تصمیم به انجام کاری بگیرید اما بر مبنای عدم قطعیت تصمیم گیری برای شما بسیار دشوارتر است زیرا یک عدد مشخص به عنوان احتمال موفق شدن در کار را در دست نخواهید داشت.

بنابراین براساس تعاریف فوق، عدم قطعیت در علم اندازه گیری به معنای میزان اختلاف تخمین یک پژوهشگر از یک صفت مورد بررسی با مقدار واقعی آن صفت در نمونه می باشد. جالب است بدانید که علم تجزیه و تحلیل خطا (Error Analysis) حوزه ای است که به صورت تخصصی بر روی هنر تخمین زدن این عدم قطعیت کار می کند. یعنی عدم قطعیت نیز قابل برآورد می باشد.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های فرا ابتکاری

میانگین امتیاز ۲ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید