۵
(۱)

شبیه سازی و بهینه سازی دو اصطلاحی هستند که همه شما در طی انجام امور پژوهشی و درسی با آن ها مواجه شده یا خواهید شد. به طور کلی شبیه سازی یک محیط مجازی برای آزمایش کردن فرضیات و مدل های پیشنهادی و پاسخ دادن به سوالات احتمالی است بنابراین بهینه سازی جنبه حل مسئله و شبیه سازی جنبه آزمایشی دارند که در این جا هر یک را تعریف کرده ایم. اما در این مقاله رویکرد شبیه سازی-بهینه سازی را بررسی کرده ایم.

بیشتر بخوانید: عدم قطعیت

شبیه سازی به معنای اجرا کردن یک ایده تحت شرایط کنترل شده و بررسی عملکرد آن می باشد و امروزه در اکثر مقالات پژوهشی یافت می شود. بهینه سازی نیز یکی از پرطرفدارترین زمینه های حل مسئله در ریاضیات است که هر روزه روش های مختلفی از آن وارد دنیای پژوهش می شوند. به این ترتیب لازم است ابتدا تعریف این دو اصطلاح را بدانید تا مفهوم رویکرد شبیه سازی-بهینه سازی را بهتر درک کنید.

شبیه سازی چیست؟

شبیه سازی (Simulation) به بیان ساده عبارت است از آزمایش کردن یک مدل، ایده یا طرح در شرایط کنترل شده غیر واقعی برای ارزیابی عملکرد آن مدل، ایده یا طرح در جهت بهبود عملکرد آن و در نهایت استفاده از این طرح پیشنهادی برای داده های واقعی.

بهینه سازی چیست؟

بهینه سازی (Optimization) به معنای یافتن بهینه ترین جواب برای یک مسئله با در نظر گرفتن قیدها یا محدودیت های موجود برای آن مسئله است که امروزه تبدیل به یکی از مهم ترین شاخه های ریاضیات مدرن شده و بسیاری از پژوهشگران از روش های مختلف موجود در این حوزه در کارهای خود استفاده می کنند.

رویکرد شبیه سازی بهینه سازی چیست؟

رویکرد شبیه سازی – بهینه سازی (Simulation-Optimization) یا همان بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی از روش های بهینه سازی در یک محیط شبیه سازی استفاده می کند. به این دلیل که در این رویکرد شبیه سازی پیچیده می شود، انجام محاسبات بر روی تابع هدف نیز مشکل و هزینه بر خواهد بود. هدف استفاده از این رویکرد تحلیل رفتار یک سیستم از نظر ریاضی است.

انواع روش های شبیه سازی-بهینه سازی

به طور کلی دو روش کلی برای رویکرد شبیه سازی-بهینه سازی به نام های ۱- روش متغیرهای تصمیم گسسته و ۲- روش متغیرهای تصادفی پیوسته. هر یک از این روش ها نیز دارای زیرشاخه هایی هستند که با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که روش های فرا ابتکاری نیز زیر مجموعه دسته دوم می باشند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های فرا ابتکاری

زمانی که شما یک سیستم را از نظر ریاضی مدل بندی کنید، قادر هستید تا از روش های شبیه سازی کامپیوتری برای پیدا کردن اطلاعات مفیدی در مورد رفتار این سیستم استفاده کنید. در رویکرد شبیه سازی-بهینه سازی هر چه روش شبیه سازی شما دقیق تر و کارآمدتر باشد، نتایج نهایی که شکل بهینه سازی شده دارند دقیق تر و معتبرتر خواهند بود.

بیشتر بخوانید: مدل ریاضی

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید