۳.۵
(۲)

مصاحبه یکی از روش های رایجی است که در پژوهش های کیفی به کار می رود. زمانی شما می توانید با استفاده از روش های تحلیل داده های مصاحبه به نتایج قابل قبول و معتبر برسید که به خوبی به این روش ها آشنایی داشته باشد و مهارت کافی را برای تحلیل این داده ها کسب کنید. البته داده های مصاحبه به روش های مختلفی قابل تحلیل هستند که در این جا آن ها را معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: تحلیل داده های کیفی

تحلیل داده های مصاحبه یکی از مهم ترین امور پژوهشی خصوصاً برای پژوهش های کیفی می باشد. با توجه به اهمیت بالای تحلیل داده های مصاحبه و در نظر گرفتن این واقعیت که بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران هنوز آشنایی کافی با روش های مربوط به تحلیل داده های مصاحبه را ندارند، در این مقاله روش های تحلیل این داده ها را به شما معرفی می کنیم.

روش های تحلیل داده های مصاحبه

۱- روش کمی

در تحلیل داده های مصاحبه به روش کمی، ابتدا متن مصاحبه را با دقت رمزنگاری می کنیم و سپس تعداد واژه های آن را می شماریم. حال زمانی که این واژه ها و حروف را تشخیص دادیم می توانیم با استفاده از روش های مختلف آماری این متن را تحلیل نماییم. در این روش می توان از شاخص های آماری مانند درصدهای توزیع، فراوانی و تراکم برای متن مصاحبه استفاده کرد یا این آزمون هایی مانند آزمون همبستگی را برای وجود یا عدم وجود ارتباط میان اصطلاحات بر روی آن پیاده کرد.

۲- روش ساختاری

در تحلیل داده های مصاحبه با استفاده از روش ساختاری، متن مصاحبه را بر اساس تعداد واژه ها، تعداد اصطلاحات یا تعداد مفاهیم و همچنین میزان تکرار آن ها، تحلیل می کنیم. در این روش ما در تلاش هستیم تا روابط میان واژه ها، الفاظ، کنایه ها و اصطلاحات را شناسایی و معرفی کنیم.

۳- روش تفسیری

در تحلیل داده های مصاحبه به روش تفسیری، به دنبال این هستیم که پیام های نهفته در درون متن مصاحبه را کشف کنیم و بعد از این که این پیام ها را کشف کردیم، آن را به نظریه های موجود ارتباط دهیم و یا این که یک نظریه جدید را برای آن تعریف کنیم. برای استفاده از این روش باید متن مصاحبه به صورت دقیق و با شرح جزئیات نوشته شود.

با توجه به سه روش یاد شده برای تحلیل داده های مصاحبه می توان گفت هر چه متن مصاحبه غنی تر و جزئیات بیشتری در خود داشته باشد، نتایج مربوط به تحلیل داده های مصاحبه نیز (با هر یک از این سه روش که انجام شود) دقیق تر بوده و به واقعیت نزدیک تر است. بر این اساس می توان گفت که تحلیل داده های مصاحبه به نوعی در حوزه متن کاری (Text-Mining) قرار می گیرد که یکی از جذاب ترین زمینه های پژوهشی در دنیا می باشد.

بیشتر بخوانید: حجم نمونه در پژوهش های همبستگی

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد امتیازها: ۲

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید