۲
(۳)

یکی از بخش های زیرمجموعه فصل پنج پایان نامه، بخش محدودیت ها و پیشنهادات پژوهش است که گاهی به صورت دو قسمت مجزای پیشنهادات و محدودیت ها و گاهی نیز به صورت یک بخش نوشته می شود. هر چقدر هم که کیفیت پایان نامه شما بالا باشد، باز هم بدون شک محدودیت هایی در آن وجود دارد که باید در این مورد این محدودیت ها بحث کنید و پیشنهاداتی را برای آینده این حوزه ارائه کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه فصل پنج پایان نامه را بنویسیم؟

یکی از مهم ترین کارهایی که یک پژوهشگر باید انجام دهد این است که به طور دقیق به محدودیت های پژوهش خود اشاره کند. برخی از پژوهشگران در انتهای فصل پنجم پایان نامه در بخشی به نام بحث و نتیجه گیری در مورد این محدودیت ها صحبت می کنند اما بهتر این است که یک بخش جداگانه برای محدودیت ها و پیشنهادات داشته باشید.

روش نوشتن محدودیت ها و پیشنهادات پژوهش

نوشتن محدودیت ها و پیشنهادات در پایان نامه شما به دو بخش نوشتن محدودیت ها و نوشتن پیشنهادات برای مطالعات آینده تقسیم می شود که هر دوی آن ها نیز در درون فصل پنجم پایان نامه گنجانده شده اند. در ادامه به این دو روش اشاره می کنیم:

۱- روش نوشتن محدودیت ها در پژوهش

یکی از مهم ترین مواردی که در زمان نگارش پایان نامه یا هر کار پژوهشی دیگری مانند مقاله باید به آن توجه داشته باشید این است که حتماً با جزئیات کامل به محدودیت های موجود در این پژوهش اشاره و روش هایی را برای از میان برداشتن آن ها پیشنهاد کنید. در ادامه مقاله به انواع محدودیت های موجود در پایان نامه اشاره می کنیم.

۲- روش نوشتن پیشنهادات در پژوهش

پیشنهادات پژوهش باید حاصل از نتایجی باشند که شما در فصل چهارم پایان نامه به دست آورده اید و به نوعی باید برای ارائه بهترین راه حل راه گشا باشند. سعی کنید پیشنهادات خود را هدفمند بنویسید و واقعیت و امکانات موجود را نیز برای عملی کردن آن مدنظر داشته باشید تا این که بخش پیشنهادات شما غنی تر شود. علاوه بر این بهتر است پیشنهادات را به صورت موردی مطرح نمایید.

انواع محدودیت های پژوهش کدامند؟

۱- محدودیت های مربوط به طرح پژوهشی

این محدودیت ها مربوط به حوزه پژوهشی هستند و پیش از این که شما مطالعه را شروع کنید این محدودیت ها وجود دارند.

۲- محدودیت های مربوط به اثربخشی

گاهی شما طرح پژوهشی قوی و تحلیل آماری خوبی دارید اما محدودیت هایی مانند توجه به جامعه خاص، افراد و یا گونه ها باز هم وجود دارند که باعث محدود شدن اثربخشی پژوهش می شوند.

۳- محدودیت های مربوط به روش های آماری

این محدودیت ها شامل کلیه مراحل مربوط به جمع آوری داده ها، حجم داده های مورد نظر، روش های آماری مورد استفاده و … می باشند.

برای نوشتن محدودیت های پژوهش باید ابتدا انواع محدودیت های موجود در زمینه پژوهشی مورد نظر خود را به خوبی بشناسید و با در نظر گرفتن ابزارهای آماری مورد استفاده کلیه محدودیت ها را به صورت فهرست بنویسید. پیشنهادات پژوهش را نیز سعی کنید در یک بخش جداگانه در فصل پنجم پایان نامه خود جای دهید.

بیشتر بخوانید: ابزارهای اصلی در پژوهش کیفی

میانگین امتیاز ۲ / ۵. تعداد امتیازها: ۳

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید