۰
(۰)

سیستم مدل بندی جبری عمومی (General Algebraic Modeling System) یا به صورت اختصاری GAMS یکی از بهترین نرم افزارهای مدل بندی برای انجام مسائل بهینه سازی ریاضی است. نرم افزار گمز برای مدل بندی و حل کردن مسائل خطی، غیر خطی و بهینه سازی مرکب-صحیح به کار برده می شود. در این مقاله خطاهای گمز را با هم بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: خروجی گمز به اکسل

همه نرم افزارها خطا دارند و گمز هم از این اصل کلی مستثنی نیست. اما هدف بررسی کل خطاهای گمز نیست بلکه می خواهیم در این مقاله رایج ترین خطاهای گمز را به شما معرفی کنیم و دلیل وقوع هر یک از این خطاها را نیز برای شما مشخص نماییم.

انواع خطاهای گمز

۱- خطای کبود حافظه در گمز

خطای کمبود حافظه یا همان “out of memory 1001” یکی از رایج ترین خطاها در گمز بوده و زمانی نمایان می شود که شما مدل خود را با استفاده از روش Cplex حل می کنید.

۲- خطای باز نشدن فایل LST در گمز

فایل LST همان فایل مربوط به خروجی گمز است که به صورت گزارش در اختیار کاربران قرار می گیرد. اگر کدهای شما با موفقیت اجرا شوند ولی در نهایت این فایل باز و به شما نمایش داده نشود، آن گاه خطای آن به شکل ” Error: 194 – Symbol-Redefined” نمایش داده خواهد شد.

۳- خطای ۲۲۵ در گمز

خطای ۲۲۵ یا همان “Error: 225 Floating-entry-ignored” زمانی نمایش داده خواهد شد که شما با دستوراتی مانند جدول (table) کار کنید. علت وقوع این خطا این است که شما در هنگام ورود داده ها، از نظم مشخصی پیروی نکرده اید. برای کمک گرفتن از گمز در جهت رفع این خطا، بر روی آن دو بار کلیک کنید.

۴- خطای ۱۱۹ در گمز

خطای ۱۱۹ در گمز با نام “Error 119: Number Primary-Expected” یکی از خطاهای رایج در نرم افزار گمز می باشد. معمولاً علت اصلی رخ دادن این خطا در گمز، قرار ندادن یک کاما در جای مناسب است بنابراین اگر با این خطا مواجه شدید یک بار با دقت کدهای خود را بررسی و به دنبال خطا باشید.

۵- خطای ۱۴۳ در گمز

خطای رایج ۱۴۳ یا همان “Error 143: A suffix is missing” در گمز به علت عدم استفاده از پسوندهای مورد نیاز (.fx، .scale، .up، .lo و غیره) در جای مناسب رخ می دهد. خصوصاً مزانی که خروجی از مدل می گیرید، این پسوندها را به نام متغیر خود اضافه کنید تا این خطا رفع شود.

خطاهای مختلفی در نرم افزار گمز وجود دارند که رفع کردن بسیاری از این خطاها به راحتی و سادگی انجام می شوند. ولی برای رفع کردن آن ها باید به دقت کدنویسی کنید و در نهایت با دقت کدهای خود را بررسی نمایید تا این گونه خطاهای ساده باعث توقف کار شما نشوند.

بیشتر بخوانید: کاربرد نرم افزار گمز در اقتصاد

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید