۰
(۰)

نرم افزار گمز (GAMS) یکی از پرکاربردترین و قدرتمندترین نرم افزارها برای حل مسائل مربوط به بهینه سازی خطی، غیرخطی و برنامه ریزی صحیح می باشد. در اکثر اوقات زمانی که شما با این نرم افزار کار می کنید، نیاز دارید که خروجی کدهای مربوط به حل مسئله را در یک فایل اکسل ذخیره کنید تا در مواقع نیاز از آن استفاده کنید. در این مقاله خروجی اکسل گرفتن از گمز را به شما آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید: کاربرد نرم افزار گمز در اقتصاد

اکثر نرم افزارهای منبع-باز مانند گمز، متلب، R و … این امکان را دارند که شما با استفاده از چند خط کد ساده، خروجی های مختلفی از آن ها بگیرید و خروجی مورد نظر را با فرمت دلخواه ذخیره نمایید. در نرم افزار گمز برای گرفتن خروجی اکسل گام های زیر را باید دنبال کنید.

خروجی اکسل در گمز

۱- یک فایل با فرمت GDX ایجاد کنید

اولین گام برای گرفتن خروجی اکسل در نرم افزار گمز این است که یک فایل GDX ایجاد کنید. برای ایجاد این فایل باید دستور زیر را در درون کدهای خود اجرا نمایید:

File testgdx;

۲- خروجی را بر روی فایل ایجاد شده، ذخیره کنید

بعد از این که شما با استفاده از دستور یاد شده یک فایل با فرمت GDX ایجاد کردید، حال وقت آن رسیده است تا داده های خود را بر روی این فایل ذخیره کنید. برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

 put_utility testgdx ‘gdxout’ / ‘data’ ‘.gdx’;

۳- نام متغیرها را برای ذخیره کردن اجرا کنید

به یاد داشته باشید که برای ذخیره کردن فایل مورد نظر تنها اجرای دستور بالا کافی نیست، بلکه اسم متغیرها یا داده های خود را نیز باید اجرا کنید تا نرم افزار بداند که چه چیزی را باید بر روی فایل مورد نظر ذخیره کند. در ادامه یک مثال برای شفاف تر شدن موضوع ارائه می دهیم.

مثال- گرفتن خروجی اکسل در نرم افزار گمز

فرض کنید قصد داریم یک ماتریس ۳*۳ را که درایه های آن از توزیع یکنواخت بین ۱۰ و ۳۰ پیروی می کنند، تولید کنیم و نتایج حاصل از آن را بر روی یک فایل اکسل ذخیره کنیم. برای گرفتن این خروجی، کدهای مورد نظر را به صورت زیر باید بنویسیم:

Set j / j01*j03 /;

alias(i,j);

parameter a(i,j);

a(i,j) = uniform(10,30);

table b(i,j)

    j01 j02 j03

j01 4   ۰   ۲

j02 1   ۳   ۴

j03 9   ۰   ۹

;

File testgdx;

put_utility testgdx ‘gdxout’ / ‘data’ ‘.gdx’;

execute_unload a,b;

 

همانطور که مشاهده می کنید، استفاده از این کدها بسیار ساده است اما اصلی ترین چالش در استفاده از این کدها شاید عدم آگاهی کافی کاربران نسبت به دستورهای گمز و نحوه عملکرد این نرم افزار باشد. بنابراین سعی کنید ابتدا هر کاری را به صورت اصولی در این نرم افزار بیاموزید و پس از حل کردن چند مثال، به دنبال کدنویسی در محیط آن باشید.

بیشتر بخوانید: خطاهای گمز

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید