۰
(۰)

روش معیار جامع یا همان روش LP-Metric یکی از روش های تصمیم گیری چندمعیاره است و به منظور تصمیم گیری با اهداف مختلف به کار برده می شود. تفاوت این روش با دیگر روش های بهینه سازی این است که دیگر نیازی به اولویت بندی اهداف، وزن دهی و یا تبدیل اهداف به محدودیت نیست. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد نحوه استفاده از این روش مشهور بحث خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: مدل ریاضی

ابتدا یک تعریف مقدماتی در مورد روش معیار جامع (LP متریک) ارائه می دهیم و سپس به بررسی ویژگی های آن و در نهایت نحوه به کارگیری آن در مسائل بهینه سازی و تصمیم گیری خواهیم پرداخت.

روش حل LP-Metric چیست؟

به بیان ریاضی، حل LP-Metric به معنای حداقل نمودن تابع هدف با استفاده از فرمول زیر می باشد:

همانطور که مشاهده می کنید، در این روش نیازی به اولویت بندی و وزن دهی و … وجود ندارد و تنها مجموع توان اول، دوم و … انحرافات نسبی اهداف از مقدار بهینه آن ها را حداقل سازی می کنیم.

چگونه باید از روش LP-Metric استفاده کرد؟

فرض کنید برای یک مسئله که دارای n تابع هدف است باید برای هر تابع هدف مقدار بهینه ای مستقل از n-1 تابع هدف دیگر پیدا کنید و در نظر داشته باشید که محدودیت هایی نیز برای مسئله وجود دارند. در این حالت باید با در نظر گرفتن قیدها، مجموع انحرافات نسبی اهداف از مقادیر بهینه آن ها را مینیمم (حداقل یا کمینه) کنید.

مزایای استفاده از روش LP-Metric کدامند؟

  1. نسبت به روش های دیگر، به اطلاعات کمتری نیاز دارد.
  2. استفاده از آن ساده تر است.

گام های اجرای یک حل LP-Metric کدامند؟

به طور کلی برای حل کردن هر مسئله با استفاده از روش معیار جامع باید موارد زیر را با دقت به عنوان گام های این روش به کار ببریم:

۱- راه حل ایده آل را مشخص کنید

۲- ماتریس بهره وری را مشخص نمایید

۳- یک راه حل موثر بیابید

۴- نمودارهای هندسی را برای تشخیص بهتر رسم کنید

۵- راه حل ایده آل (نهایی) را تعیین کنید

همانطور که مشاهده می کنید حل کردن مسائله تصمیم گیری و بهینه سازی با استفاده از روش معیار جامع (LP-Metric) نیازمند دقت بسیار بالایی است زیرا با وارد کردن یک عدد به اشتباه کلیه پاسخ شما اشتباه خواهد بود و کمینه سازی به درستی انجام نمی شود. بنابراین همواره سعی کنید حتی اگر از نرم افزارهای بهینه سازی برای انجام این کار استفاده می کنید، نحوه وارد کردن اطلاعات و کار با آن نرم افزار را به خوبی بلد باشید تا به این گونه مشکلات برخورد نکنید.

بیشتر بخوانید: حل اپسیلون محدود

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید