۳.۳
(۳)

تحلیل مسیر یک حالت تعمیم یافته و کلی تر از رگرسیون چندگانه است. از این نظر تحلیل مسیر از رگرسیون کلی تر است که مدل های پیچیده تر را نیز می توان با استفاده از تحلیل مسیر تجزیه و تحلیل کرد. حجم نمونه در تحلیل مسیر بستگی به تعداد پارامترها و متغیرهای مدل دارد و برای تعیین حجم نمونه و حداقل حجم نمونه در تحلیل مسیر، اصولی را در این مقاله به شما معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: حجم نمونه در معادلات ساختاری

حجم نمونه در تحلیل مسیر از این نظر اهمیت دارد که در برآورد دقیق مقادیر مسیرها، واریانس ها و کوواریانس ها دخالت مستقیم دارد. اگر حجم نمونه خیلی کم باشد، برآورد پارامترها ناپایدار خواهند بود و منجر به افزایش خطای استاندارد (SE) و عدم معنادار شدن آزمون فرض ما خواهد شد. توجه داشته باشید که تحلیل مسیر از جمله روش هایی است که حساسیت بالایی نسبت به حجم نمونه دارد. اما پیش از پرداختن به نحوه تعیین حجم نمونه در تحلیل مسیر، تعریفی از تحلیل مسیر و تفاوت آن با روش های آماری دیگر را ارائه می کنیم.

تحلیل مسیر چیست؟

روش تحلیل مسیر (Path Analysis) یکی از پرطرفدارترین روش ها برای بررسی و تحلیل ارتباط و وابستگی بین متغیرها می باشد. تحلیل مسیر روش هایی مانند روش تحلیل رگرسیون، تحلیل همبستگی چند متغیره، تحلیل واریانس، تحلیل کوواریانس و تحلیل عاملی را در بر می گیرد.

اهمیت حداقل حجم نمونه در تحلیل مسیر

مکویتی (۲۰۰۴) عنوان کرد که تعیین حداقل حجم نمونه در روش تحلیل مسیر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا برای رسیدن به توان آماری (Statistical Power) مناسب نیاز داریم که حداقل مقدار ممکن را برای حجم نمونه به دست آوریم و سپس وارد مرحله جمع آوری داده ها شویم. این حداقل توسط چندین محقق برابر با ۲۰۰ پیشنهاد شده است. یعنی هر مقداری برای حجم نمونه در این روش که بیشتر از ۲۰۰ باشد، نتایج آماری خوبی به ما خواهد داد. 

حجم نمونه در تحلیل مسیر

توصیه شده است که به طور کلی به ازای هر پارامتر در روش تحلیل مسیر، تعداد ۲۰ نمونه در نظر بگیریم (کالین، ۱۹۸۹). یعنی اگر مدل ما دارای ۳ پارامتر باشد، پیشنهاد این است که تعداد ۶۰ نمونه را انتخاب کنیم. اما به طور کلی می توان گفت با توجه به این که تحلیل مسیر از روش های رگرسیون چندگانه استفاده می کند، شکلی از معادلات ساختاری است و بر همین اساس اصول تعیین حجم نمونه در معادلات ساختاری برای این روش نیز صادق خواهد بود.

بدون شک تعیین حجم نمونه یکی از چالش برانگیزترین و مهم ترین بخش های پژوهش می باشد. از آن جایی که برخی آزمون های آماری به کار برده شده در روش تحلیل مسیر، رگرسیون و بسیاری از روش های دیگر حساسیت بسیار بالایی نسبت به حجم نمونه دارند، در صورت انتخاب نامناسب یک حجم نمونه برای مطالعه، نتایج شما تحت تاثیر قرار گرفته و خروجی واقعی به شما نخواهند داد بنابراین در انتخاب حجم نمونه در کنار تجربه پژوهشی خود، از اصول انتخاب حجم نمونه نیز بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید: حجم نمونه در پژوهش های همبستگی

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد امتیازها: ۳

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید