۰
(۰)

همان گونه که از معنای لغوی این اصطلاح نمایان است، کمالگرایی یک خصوصیت در افراد است که همواره آن ها را مجاب می کند تا در همه کارها و فعالیت های خود افراد کاملی باشند. اصلی ترین مشخصه یک فرد کمالگرا، تلاش برای بی نقص بودن و رعایت کردن استانداردها و معیارهای افراطی در زندگی می باشد که باعث آسیب های بسیاری برای وی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تعریف مفهومی اضطراب اجتماعی

کمالگرایی خود یک نوع بار منفی دارد زیرا افرادی که کمالگرا هستند به طور مداوم از خود انتقاد می کنند و این انتقادها تا جایی پیشرفت می کند که زندگی کردن برای آن ها مشکل می شود. در این مقاله تعریف مفهومی کمالگرایی را در کنار چند ویژگی این اختلال شخصیتی به شما معرفی می کنیم تا بیشتر با این اصطلاح آشنا شوید.

تعریف مفهومی کمالگرایی

کمالگرایی (Perfectionism) مجموعه ای از مولفه های شناختی رفتاری است که منجر به افزایش ارزیابی از خود، خود تحمیلی و تعیین کردن استانداردهای افراطی برای خود خواهد شد. از نظر مفهومی، کمالگرایی به معنای هر خصوصیت و رفتاری است که به غیر از اعمال و رفتارهای بی نقص، هیچ چیزی را نمی پذیرد. افرادی که این ویژگی ها را در خود داشته باشند، کمالگرا نامیده می شوند.

علائم افراد مبتلا به کمالگرایی

افرادی که کمالگرا هستند برخی ویژگی ها را در خود دارند که حتی می توان در ظاهر رفتار آن ها نیز تشخیص داد که کمالگرا هستند یا خیر. در ادامه چند مورد از علائم کمالگرایی را معرفی می کنیم:

۱- افراد کمالگرا بهترین ها را برای خود می خواهند

۲- افراد کمالگرا اگر بهترین ها را نداشته باشند عصبانی می شوند

۳- افراد کمالگرا همواره ترس از پذیرفته نشدن توسط دیگران را دارند

۴- افراد کمالگرا در صورت برخورد با کوچک ترین شکست هایی در کار، نا امید و عصبی می شوند

۵- افراد کمالگرا معمولاً بیشتر از دیگران فعالیت می کنند

۶- افراد کمالگرا بیشتر مبتلا به بیماری می شوند

۷- افراد کمالگرا بیش از اندازه به ظاهر خود اهمیت می دهند

۸- افراد کمالگرا عموماً علائم افسردگی را در خود دارند

۹- افراد کمالگرا عمدتاً در روابط زناشویی و خانوادگی مشکل دارند

۱۰- افراد کمالگرا احساس فرسودگی می کنند

و چندین علائم دیگر که نشان می دهند یک فرد مبتلا به کمالگرایی شده است. در ادامه بیان می کنیم که چرا افراد کمالگرا عمدتاً افراد شادی نیستند و همواره درگیر مسائل ریز و درست در زندگی و کار می باشند.

چرا افراد کمالگرا شاد نیستند؟

شاید بزرگترین و بدترین ویژگی کمالگرایان این است که تشدید خصوصیات کمالگرایی به مرور زمان آن ها را از لذت های زندگی (سرگرمی، رابطه عاطفی، تفریح، کار و …) دور می کند. این افراد دائماً نگران نحوه بی نقص بودن کارها، رفتارها، ظاهر و … هستند و همین فکر و تلاش زیاد باعث افسرده شدن این افراد می شود. بنابراین افراد کمالگرا شاد نیستند.

اگر بخواهیم اصلی ترین نتیجه کمالگرایی را در افراد پیدا کنید، شاید همان اضطراب و افسردگی باشد. افرادی که همواره به دنبال ارضاء کردن خصوصیات کمالگرایانه خود هستند، از بسیاری از شادی های زندگی غافل شده و همواره در تلاش برای دست یابی به نتایج بی نقص هستند و در نتیجه این تلاش اضافی منجر به ایجاد و در برخی موارد تشدید علائم افسردگی در آن ها می شود.

بیشتر بخوانید: تعریف مفهومی جنسیت

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید