۴
(۳)

در روش های تصمیم گیری چند هدفه (MODM) شما با بیش از یک هدف (Objective) مواجه هستید بنابراین باید مسئله خود را با در نظر گرفتن همه این اهداف به صورت همزمان بهینه کنید. در واقع مدل های تصمیم گیری چند هدفه به منظور طراحی مورد استفاده قرار می گیرند و سپس شما در مرحله بعد یعنی مرحله انتخاب، بهینه ترین و بهترین گزینه را انتخاب می کنید.

بیشتر بخوانید: تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)

پیش از این که تعریف کاملی از تصمیم گیری چند هدفه ارائه کنیم، به این موضوع اشاره می کنیم که این روش زیر مجموعه ای از روش تصمیم گیری چند معیاره می باشد.

انواع روش های تصمیم گیری چند معیاره (MCDM)

  • تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)
  • تصمیم گیری چند هدفه (MODM)

با توجه به این که در مقاله دیگری به بررسی تصمیم گیری چند شاخصه پرداخته ایم، در ادامه این مقاله فقط در مورد تصمیم گیری چند هدفه و جنبه های مختلف آن بحث خواهیم کرد.

تصمیم گیری چند هدفه (MODM) چیست؟

تصمیم گیری چند هدفه (Multi Object Decision Making) یا به اختصار MODM نوعی مدل تصمیم گیری با در نظر گرفتن چندین هدف به صورت همزمان و بهینه کردن این اهداف می باشد. ممکن است مقیاس سنجش هر هدف با دیگر اهداف متفاوت باشد، مثلاً یک هدف حداکثر کردن سود است و دیگری کاهش هزینه نیروی کار. بنابراین مقیاس اهداف در این روش تضادی با هم ندارند.

روش های تصمیم گیری چند هدفه کدامند؟

روش های مختلفی برای بهینه سازی مسائل چند هدفه وجود دارند که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم:

۱- روش برنامه ریزی آرمانی

روش ریزی آرمانی (Goal Programing) یا به اختصار GP روشی برای تصمیم گیری چند معیاره به شما می رود. این روش در اصل نوعی برنامه ریزی خطی است که چندین هدف در آن تعریف شده است به همین منظور برای تصمیم گیری چند هدفه مناسب است.

۲- روش لکسیکوگرافی

روش لکسیکوگرافی (Lexicographic Method) یا به اختصار LM نیز نوعی روش برای برنامه ریزی آرمانی و در نتیجه روشی برای تصمیم گیری چند هدفه است که در آن می توان اولویت اهمیت هر یک از انحراف ها را تعیین و مرتب نمود. در این روش هر یک از اولویت ها را بر اساس ترتیب آن ها مینیمم می کنیم.

۳- روش LP-metric

در روش LP-metric که یکی از روش های برنامه ریزی چند هدفه به شما می رود، کافی است مجموع توان دوم انحرافات نسبی اهداف را از مقدار بهینه آن ها به حداقل مقدار ممکن برسانیم. در این روش در واقع خطای محاسبات و بهینه سازی را کاهش می دهیم تا دقت در مدل افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: LP-metric چیست؟

در این مقاله علاوه بر تعریف تصمیم گیری چند هدفه (MODM) چند مورد از روش هایی را نیز که برای حل مسائل چند هدفه توسط پژوهشگران مورد استفاده قرار می گیرند به شما معرفی کردیم اما این روش ها بسیار زیاد هستند و با توجه به نوع مسئله خود می توانید به روش های دیگر نیز مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های فرا ابتکاری

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد امتیازها: ۳

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید