۱
(۱)

تصمیم گیری چند شاخصه یکی از زیر مجموعه های روش تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) می باشد. تصمیم گیری چند معیاره به این مفهوم است که شما برای اتخاذ یک تصمیم مهم چندین معیار را در نظر می گیرید یعنی به جای استفاده از یک معیار بهینگی، از چندین معیار برای سنجش تصمیم خود استفاده می کنید. در این مقاله تصمیم گیری چند شاخصه را بررسی کرده ایم.

بیشتر بخوانید: بهینه سازی سبد سهام

پیش از این که به تعریف روش تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) بپردازیم قصد داریم که روش های تصمیم گیری چند معیاره و زیر مجموعه های آن را به صورت تیتروار به شما معرفی کنیم و سپس جنبه های مختلف روش تصمیم گیری چند شاخصه را که موضوع اصلی این مقاله است مورد بررسی قرار دهیم.

روش های تصمیم گیری چند معیاره (MCDM)

  • تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)
  • تصمیم گیری چند هدفه (MODM)

به این دلیل که موضوع مورد بحث در این مقاله تصمیم گیری چند شاخصه است، از توضیح دادن مورد دوم می گذریم.

تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) چیست؟

تصمیم گیری چند شاخصه (Multi Attribute Decision Making) یا به اختصار MADM روشی است که در آن فضای تصمیم گسسته است و به طور کلی محقق تصمیم ها و گزینه های محدودی را برای انتخاب کردن در دست خواهد داشت. مشهورترین شاخه از روش های تصمیم گیری همین روش تصمیم گیری چند شاخصه است که دارای روش ها و تکنیک های بسیار زیادی نیز می باشد.

کاربرد اصلی روش تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) چیست؟

روش تصمیم گیری چند شاخصه زمانی کاربرد دارد که می خواهیم از میان تعداد متنهای از گزینه ها، یکی را به عنوان گزینه نهایی برگزینیم. در واقع این روش، مقدار اطلاعات مورد نیاز برای اتخاذ کردن یک تصمیم صحیح و مناسب را مشخص می کند. بنابراین پیش از استفاده از این روش، ابتدا باید شرایط مسئله را بررسی کنیم و در صورت واجد شرایط بودن مسئله، از این روش استفاده کنیم.

مراحل روش تصمیم گیری چند شاخصه (MADM)

  • اولویت بندی

در این مرحله تمامی گزینه های موجود را بر اساس معیارهایی که در دست داریم، اولویت بندی می کنیم.

  • انتخاب

مهم ترین مرحله همین مرحله انتخاب است، به طوری که از میان گزینه هایی که قبل تر اولویت بندی شده اند، یکی را به عنوان گزینه ارجح انتخاب می کنیم و فرآیند تصمیم گیری را به پایان می رسانیم.

ابزارها و نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) را به خوبی برای شما اجرا می کنند بنابراین نیازی نیست نگران این باشید که چگونه باید این روش را پیاده سازی کنم. واقعیت این است که امروزه تشخیص شرایط مسئله مهم ترین بخش حل آن است زیرا دیگر شما در مرحله محاسبات نقش زیادی ندارید و این کار را نرم افزارهای قدرتمندی که در بازار وجود دارند برای شما انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: شبیه سازی – بهینه سازی

میانگین امتیاز ۱ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید