۰
(۰)

تحلیل پوششی داده ها (DEA) یکی از بهترین ابزارهای موجود برای محاسبه کارایی در واحدهای تصمیم گیری (DMU) از جمله زنجیره تأمین است. با این اوصاف زنجیره تأمین خود نوعی واحد تصمیم گیری محسوب می شود. اگر در زمینه زنجیره های تأمین یا کاربردهای آن ها در حوزه های دیگر کار می کنید، قطعاً می دانید که یکی از بهترین ابزارها برای کار شما تحلیل پوششی داده ها می باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل پوششی داده ها

کاهش هزینه ها و افزایش سود دو مبحث اساسی در همه سازمان ها هستند و در حوزه مدیریت زنجیره تأمین قرار دارند. برای کاهش هزینه ها و افزایش سود نیز باید کارایی سازمان را ارزیابی کنیم و برای این کار نیاز به استفاده از روش تحلیل پوششی داده ها در زنجیره تأمین خواهیم داشت.

زنجیره تأمین چیست؟

زنجیره تأمین (Supply Chain) شبکه ای از فرآیندهاست و هدف نهایی این شبکه ها تأمین کالاها و خدمات مورد نیاز مشتریان می باشد. زنجیره تأمین شامل تأمین کننده، تولید کننده، توزیع کننده، عمده فروش و خرده فروش می باشد و همه آن ها به صورت شبکه ای، یعنی هماهنگ و منجسم، در کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

مدیریت زنجیره تأمین چیست؟

مدیریت زنجیره تأمین (Supply Chain Management) به معنای برنامه ریزی، اجرا و کنترل عملیات مرتبط با زنجیره تأمین در بهینه ترین و بهترین حالت ممکن می باشد. مدیریت زنجیره تأمین در واقع یک رویکرد یکپارچه سازی برای برنامه ریزی و کنترل محصولاتی است که از تأمین کننده تا مشتری در جریان است.

کاربرد تحلیل پوششی داده ها در زنجیره تأمین

مدیریت زنجیره تأمین یکی از حوزه های چالش برانگیز در سازمان های تولیدی می باشد. به نظر می رسد که ارزیابی عملکرد سازمان ها با هدف کاهش هزینه ها و افزایش سود سازمان مهم ترین هدف هر سازمان می باشد. تحلیل پوششی داده ها یکی از بهترین ابزار موجود برای ارزیابی عملکرد است و این امر نشان دهنده اهمیت بالای استفاده از تحلیل پوششی داده ها در حوزه مدیریت زنجیره تأمین است.

الزامات استفاده از تحلیل پوششی داده ها در زنجیره تأمین

استفاده از تحلیل پوششی داده ها در هر زمینه ای نیازمند رعایت برخی قیدها می باشد. برای مثال قیدهای مربوط به ورودی، خروجی، واحدهای تصمیم گیری و داده ها در این تکنیک باید به خوبی رعایت شوند. حال زمانی که این رویکرد را در زنجیره های تأمین به کار می برید باید به این قیدها توجه کنید.

یکی از چالش های موجود در زمینه استفاده از تحلیل پوششی داده ها رعایت کردن قیدها می باشد. از آنجایی که رویکرد تحلیل پوششی داده ها نوعی رویکرد بهینه سازی است و با استفاده از روش برنامه ریزی خطی انجام می گیرد، بنابراین اگر قصد به کارگیری این مدل در زمینه زنجیره تأمین را دارید، ابتدا توجه داشته باشید که شدنی بودن مسئله را نیز با رعایت کردن قیدهای موجود مدنظر قرار دهید.

بیشتر بخوانید: تحلیل پوششی داده ها در الگوریتم ژنتیک

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید