۲
(۱)

اصلی ترین هدف شما به عنوان یک پژوهشگر از تحلیل داده ها، پاسخ دادن به پرسش هایی است که در پژوهش شما قید شده اند. در پژوهش های کیفی، پژوهشگر باید همزمان با جمع آوری داده های کیفی آن ها را تحلیل نماید بنابراین تحلیل داده های کیفی از نظر نوع تحلیل و روش جمع آوری و میزان تاثیر اطلاعات در نتایج نهایی با تحلیل داده های کمی متفاوت می باشد.

بیشتر بخوانید: ابزارهای اصلی در پژوهش کیفی

طبیعتاً همانند هر روش تحلیلی دیگری، برای تحلیل داده های کیفی نیز چارچوب و اصول مشخصی وجود دارد که در پژوهش های کیفی باید به آن ها توجه کافی داشته باشید. ویژگی های پژوهش کیفی به نوعی این اصول را تعیین کرده اند. در ادامه این مقاله اصول تحلیل داده های کیفی را به شما معرفی کرده و در مورد هر کدام مختصری توضیح می دهیم.

اصول تحلیل داده های کیفی کدامند؟

۱- پژوهشگر باید واقع بین باشد

در تحلیل داده های کیفی پژوهشگر باید خودش را جای مشارکت کننده تصور کند و دنیا را از دید وی ببیند. از آن جایی که تحلیل داده های کیفی نیازی به استفاده از ابزار آماری ندارد، واقع بین بودن پژوهشگر به وی کمک می کند تا رویکرد تفسیرگرایانه به موضوع داشته باشد و نتایج بهتری را برای مطالعه به دست آورد.

۲- پژوهشگر باید به درک و تفسیر تجربه افراد بپردازد

همانطور که می دانیم چالش اصلی در پژوهش کیفی، جمع آوری و یافتن تجربیات افراد نیست بنابراین پژوهشگر باید بیشتر به دنبال درک و تفسیر تجربیات افراد به صورت استقرایی باشد. این کار باعث می شود تا در طی انجام پژوهش، مسیرهای جدیدی به روی پژوهشگر باز شود تا بتواند باز هم پژوهش های دیگری را در زمینه مورد انجام دهد.

۳- پژوهشگر باید تحلیل موردی داده ها را مد نظر قرار دهد

یکی از اصول تحلیل داده های کیفی این است که پژوهشگر تحلیل داده ها را مبنی بر مورد (case) قرار دهد. یعنی به عنوان مثال، تجربیات کاربری مشارکت کننده از مصاحبه ای که توسط پژوهشگر انجام شده می تواند یک مورد خود برای تحلیل داده های کیفی باشد.

۴- پژوهشگر باید چالش های تحلیل داده های کیفی را بشناسد

در تحلیل داده های کیفی معمولاً یکی از چالش های پژوهشگر، مدیریت کردن حجم زیاد داده های کیفی است. چالش دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که اغلب داده های کیفی از منابع و با اشکال گوناگون تهیه شده اند و حتی برخی از این داده ها غیر رسمی و بعضاً نامعتبر هستند. و بسیاری از چالش های دیگر که پژوهشگر در تحلیل داده های کیفی باید آن ها را به خوبی در نظر داشته باشد.

علاوه بر اصول تحلیل داده های کیفی که در این مقاله در مورد آن ها بحث کردیم، نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که پژوهشگر باید به خوبی با چالش های مربوط به تحلیل داده های کیفی نیز آشنایی داشته باشد زیرا با توجه به سخت تر بودن تحلیل این داده ها نسبت به داده های کمی، اگر پژوهشگر بر این زمینه تسلط کافی نداشته باشد، نتایج خوبی کسب نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: انواع روش های نمونه گیری

میانگین امتیاز ۲ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید