۴
(۱)

نمونه گیری (Sampling) به معنای انتخاب تعدادی از اعضای جامعه بر پایه اصول و قواعد مشخصی می باشد. گاهی شما یک پارامتر از جامعه را نمی دانید و محاسبه آن در جامعه هزینه های زمانی و مالی زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. به همین دلیل نمونه هایی را از این جامعه انتخاب کرده و پارامتر مورد نظر را از این طریق تخمین زده و به جامعه تعمیم می دهید.

بیشتر بخوانید: روش های محاسبه حجم نمونه

به طور کلی نمونه گیری به دو دسته نمونه گیری تصادفی و نمونه گیری غیرتصادفی تقسیم می شود. در ادامه این مقاله هر یک از این روش ها را به همراه زیر مجموعه های آن ها معرفی کرده و مختصری در مورد هر کدام توضیح می دهیم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

انواع روش های نمونه گیری

  • نمونه گیری تصادفی

در زمانی از این روش استفاده می کنید که مبنای انتخاب عضوها از جامعه را بر اساس توزیع احتمال تعیین کرده باشید.

  • نمونه گیری غیرتصادفی

در زمانی که بخواهید بر اساس یک الگوی از پیش تعیین شده و غیرتصادفی نمونه گیری کنید، از روش نمونه گیری غیرتصادفی استفاده می کنید.

با توجه به این که در این مقاله بیشتر روش های نمونه گیری تصادفی مدنظر است، بنابراین در ادامه مقاله انواع این روش ها را به شما معرفی می کنیم.

۱- روش نمونه گیری تصادفی ساده

در این روش، برای همه اعضای جامعه یک شانس برابر در نظر می گیریم. یعنی به عنوان مثال اگر بخواهیم از میان ۱۰ نفر ۲ نفر را با این روش انتخاب کنیم، شانس انتخاب هر یک از آن ها ۲/۰ خواهد بود.

۲- روش نمونه گیری سیستماتیک

در این روش ابتدا جامعه را طبق یک ویژگی مرتب می کنیم و سپس بعد از انتخاب یک مقدار تصادفی از آن و تعیین یک فاصله نمونه ها را انتخاب می کنیم. برای مثال فرض کنید از ۱ تا ۲۴ یک نمونه ۸ عضوی می خواهیم انتخاب کنیم. ابتدا یک عدد تصادفی بین ۱ تا ۲۴ انتخاب می کنیم و سپس فاصله نمونه گیری (k) را مثلاً ۴ انتخاب می کنیم. حال اگر مثلاً نمونه اول ۲ باشد، نمونه دوم ۴+۲، نمونه سوم ۴+۶ و … خواهد بود.

۳- روش نمونه گیری خوشه ای

نمونه گیری خوشه ای برای زمانی مناسب است که جامعه براساس یک مشخصه به گروه های مجزا تقسیم شده باشد. برای مثال، اگر براساس سطح درآمد خانوار جامعه را تفکیک کنیم، ابتدا باید خوشه ها را مرتب کرده سپس یک نمونه تصادفی از خوشه مرحله اول انتخاب کنید و به همین ترتیب این کار را برای خوشه های بعدی انجام دهیم و در گام آخر یک نمونه تصادفی از خوشه های مرحله قبلی انتخاب نماییم.

۴- روش نمونه گیری طبقه ای

نمونه گیری طبقه ای برای زمانی مناسب است که جامعه شما بخش های مجزا داشته باشد. به هر یک از این بخش ها یک زیرجامعه گفته می شود. حال اگر از هر یک از این زیرجامعه ها یک نمونه به روش نمونه گیری ساده انتخاب کنیم، این روش را نمونه گیری طبقه ای می گویند.

در این مقاله رایج ترین و پرکاربردترین روش های نمونه گیری آماری را به شما معرفی کردیم. یکی از بهترین مراجع آماری برای یادگیری روش های نمونه گیری کتاب روش های نمونه گیری تالیف دکتر علی عمیدی می باشد. در این کتاب با مثال ها و تمرین های زیاد و نثر ساده ای که دارد به راحتی این روش ها را خواهید آموخت.

بیشتر بخوانید: حجم نمونه در پژوهش های همبستگی

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید