۳.۳
(۳)

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید تعریف مشخصی از نمونه گیری هدفمند و نمونه گیری در دسترس ارائه کنیم. شما به عنوان یک پژوهشگر نمی توانید از هر روش نمونه گیری برای مطالعه خود استفاده کنید و کار صحیح این است که با توجه به نیاز خود، به دنبال روش مناسب باشید تا علاوه بر درست بودن نتایج، در مصرف هزینه ها و نیروی انسانی صرفه جویی کنید.

بیشتر بخوانید: انواع روش های نمونه گیری

پیش از این که شما بخواهید نمونه گیری را برای مطالعه خود انجام دهید، قطعاً از خود سوال خواهید کرد که چه روشی بیشترین کارایی و کمترین هزینه را برای من خواهد داشت؟ پاسخ به این سوال بستگی به نوع مطالعه شما (کمی یا کیفی) و جامعه مورد نظر شما خواهد داشت. حال برای پاسخ دادن به سوال که آیا نمونه گیری هدفمند همان نمونه گیری در دسترس است، ابتدا باشد تعاریف هر یک را ارائه کنیم.

نمونه گیری هدفمند چیست؟

همانطور که از اصطلاح هدفمند بر می آید، نمونه گیری هدفمند (Targeted Sampling) به این معناست که شما به عنوان یک پژوهشگر، سوژه هایی را به عنوان نمونه برای خود انتخاب کنید که حتماً در فهم مسائل پژوهشی و روند تفسیر آن به شما کمک کنند و نقش کلیدی در این رابطه داشته باشند. نمونه گیری هدفمند برای پژوهش های کیفی کاربرد دارد.

نمونه گیری در دسترس چیست؟

نمونه گیری در دسترس (Available Sampling) به معنای انتخاب کردن سوژه هایی است که یا دسترس شما هستند یا این که پیدا کردن آن ها کار بسیار ساده ای است. مزیت اصلی این روش این است که استفاده از آن نسبت به دیگر روش های نمونه گیری بسیار راحت است. هدف از استفاده از این روش این است که هزینه های مربوط به نمونه گیری را کاهش دهیم. این روش نمونه گیری اتفاقی نیز نامیده شده است.

آیا نمونه گیری هدفمند همان نمونه گیری در دسترس است؟

با رجوع به تعاریف این دو روش نمونه گیری باید گفت که خیر، نمونه گیری هدفمند با نمونه گیری در دسترس فرق دارد. زیرا در نمونه گیری هدفمند با این که سوژه ها در آن بر اساس نیاز مطالعه انتخاب شده اند، ولی ممکن است دسترسی به آن ها مشکل باشد و حتی سخت تر از روش های نمونه گیری دیگر اجرا شود اما در نمونه گیری در دسترس شما نزدیک ترین افراد به خود را انتخاب می کنید.

با توجه به استدلال بالا، نمونه گیری هدفمند با نمونه گیری در دسترس فرق دارد. فرض کنید شما می خواهید دو نفر را برای انجام یک مطالعه انتخاب کنید. در نمونه گیری هدفمند ممکن است مجبور باشید این دو نفر را از یک شهر دیگر انتخاب کنید اما در نمونه گیری در دسترس شاید آن ها را از اعضای خانواده یا دوستان انتخاب کنید که کار برای شما راحت تر باشد. این مثال گویای تفاوت های این دو روش است.

بیشتر بخوانید: محاسبه حجم نمونه در SPSS

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد امتیازها: ۳

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می‌دهید